PostHeaderIcon Klímaváltozás hatása az emberi egészségre és a bioszféra elemeire című projekt záró rendezvénye

Ünnepi tudományos ülés

Biológia, Orvostudomány, Környezettudomány

2015. november 24. 11:00

2015. november 24. 14:00

13:30 Érkezés, regisztráció
14:00 Megnyitó
Dr. Józsa János, rektor, BME
14:05 Köszöntők
Dr. Szél Ágoston, rektor, SE
Dr. Magyar Tibor, igazgató, MTA ATK ÁOTI
14:20 Projekt értékelése
Dr. Molnár Mária Judit, projektvezető, SE
BioKlíma Projekt záró értékelés
14:25 Tudományos előadások
Dr. Kriszt Balázs, témavezető, SZIE
Új kihívások - modern válaszok a környezetbiztonság területén
Dr. Urbányi Béla, témavezető, SZIE
Klímaváltozás hatása a szaporodásbiológiai tényezőkre, kutatási eredmények
Dr. Molnár Mária Judit, témavezető, SE
Az új generációs szekvenálás szerepe az autizmus genetikai hátterének kutatásában
Dr. Tóth Miklós, témavezető, TE
Klimatikus paraméterek hatása a fizikai teljesítőképességre és stressz toleranciára
Dr. Székely Csaba, témavezető, MTA ATK ÁOTI
Halkórtani vizsgálatok a projektben
Dr. Szeberényi Imre, témavezető, BME
Szupergép szerepe a kutatásban
15:00 Zárszó
Dr. Takács Zita, projektmenedzser, SE
BioKlíma Projekt záró összegzése

Bioklíma Konzporcium intézményei:
Semmelweis Egyetem
Szent István Egyetem
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Magyar Tudományos Akadémia

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
1117 Budapest
Magyar Tudósok körútja 2.
I Épület, Fsz.017.

Dr. Szeberényi Imre szeberenyi.imre@cloud.bme.hu

A klímaváltozás hatásainak kutatására 2013-ban három felsőoktatási intézmény (BME, SE, SZIE) és egy MTA kutatócsoport a Semmelweis Egyetem vezetésével egy konzorciumot hozott létre BioKlíma Konzorcium néven. A KTIA finanszírozású alapvető célja, hogy a globális klímaváltozás egyes hatásait vizsgálja humán egészségügyi,
állategészségügyi és környezetbiztonsági aspektusból. A 29 hónapos futamidejű projekt 2015. november 30-án zárul. Ezen alkalommal egy rövid ünnepi ülésen foglaljuk össze az elért eredményeket és vázoljuk a jövőbeli együttműködések lehetőségeit.
Az elvégzett kutatási munka a következő területekre irányult:
* A klímaváltozás hatásvizsgálata az emberi egészségre és a bioszféra elemeire vonatkozóan.
* A környezeti tényezők gentoxikus hatásának elemzése neurodegeneratív és neurodevelopmentális betegségekben (demencia, autizmus, ritka betegségek).
* Anyatej- és autizmus Biobank és adatbázis létrehozása.
* Humán területen neurodevelopmentalis és neurodegenerativ betegségek vizsgálata, valamint emberi szervezet válaszainak mérése extrém fizikai terhelésre.
* Állategészségügy területén, a vízi életterek változó környezeti körülményeinek következtében megjelenő hal-kórokozók nyomon követése a legfontosabb vízrendszereinkben.
* Környezetbiztonsági területen, aflatoxint termelő Aspergillus gombafajok Magyarország egész területére kiterjedő monitoringja, az aflatoxin B1 bomlástermékének monitorozása az anyatejben és a mikrobiológiai toxinmentesítés gyakorlati kivitelezése. EDC hatású mikroszennyezők biodetoxifikációja. Halmodellállat (zebradánió) rendszerben a hőmérséklet hatása a szaporodási és viselkedés mintázatra.