A Magyar Tudomány Ünnepe 2015
A magyar tudomány eredményeinek hazai bemutatásában kitüntetett esemény a Magyar Tudomány Ünnepe, a Magyar Tudományos Akadémia által 12 éve minden év novemberében megrendezett országos programsorozat. Az eseményfolyam hagyományosan egy központi gondolat köré szerveződik, amely közös szempontként érvényesül a rendezvény témaválasztásaiban és előadásaiban.
A 2015. évi Magyar Tudomány Ünnepe A tudomány evolúciója: a valós és a virtuális világok címmel a tudományt mint a jövő alakításának meghatározó eszközét kívánja bemutatni az érdeklődőknek. A 2015. évi MTÜ rendezvénysorozat kitüntetett célja, hogy rámutasson: a mindennapjainkat megtöltő információáradatban egyre nehezebb eligazodni, és megkülönböztetni a hiteles forrásból származó információkat a megbízhatatlan vélekedésektől, aminek következménye, hogy könnyen összemosódik a valóság és a képzelet által teremtett világ. Ez évben a Magyar Tudomány Ünnepe a tudomány, mint a hiteles ismeretszerzéshez segítő eszköz szerepét hirdeti. A digitális korszak küszöbén a tudomány arra hivatott, hogy a megbízható tudás határait kijelölje, valamint a robbanásszerű technológiai fejlődés eredményeit megismertesse és „barátságossá” tegye a különböző generációk számára.
A rendezvénysorozat kiemelt figyelmet szentel a mindennapi döntéseinket alapvetően befolyásoló témáknak, így például:
- az oltásellenesség okai és következményei
- a módosított tudat (a neuropszichológiai kutatások áttörő eredményei)
- szerzett tulajdonságok öröklődése (epigenetikai felfedező kutatások)
- az „okos” eszközök (re)evolúciója (tárgyak internete, atipikus tanulási formák,
- adatvédelem és kiberfenyegetés, digitalizált piac, robotika stb.)
- új módszerek és eredmények a társas kapcsolatok kutatásában (a média-vezérelt ember)
- tudomány és áltudomány kérdéskörének vizsgálata (a szkepticizmus és a hiszékenység határa a társadalom és a kulturális folyamatok tükrében).
A Magyar Tudomány Ünnepéről
- A Magyar Tudomány Ünnepe november 3-i megrendezéséről a 2003. évi XCIII. törvény rendelkezik.
- A Magyar Tudományos Akadémia eseménysorozatához további társrendezők (fejezetszerkesztők, programszerkesztők) csatlakoznak.
- A Magyar Tudomány Ünnepe 2015. évi rendezvényének digitális felülete a Magyar Tudományos Akadémia honlapján idén megújult formában a programok kiválasztásához és a részvétel megtervezéséhez nyújt áttekintést.
- A Magyar Tudomány Ünnepe országos eseménysorozat nyitórendezvényének minden második évben egy vidéki megyeszékhely ad otthont, ezzel is hangsúlyozva a tudomány országos jelenlétét. Idén Szeged városa ad helyszínt a nyitórendezvénynek.
- Az MTA Székházában további kiemelt rendezvényekre – A tudomány megrendelői, Diákok az Akadémián, Nyilvános és tudomány-népszerűsítő előadások - kerül sor.
- A programban résztvevő kutatóintézetek a Kutatóhelyek tárt kapukkal program keretében egy héten keresztül csoportos „tárlatvezetéseken” mutatják be a külvilágtól máskor elzárt laboratóriumokat, műszereket, technológiai berendezéseket.
A Magyar Tudomány Ünnepe céljai
- A Magyar Tudomány Ünnepe a rendezvények témaválasztásaiban és előadásaiban közös szempontként érvényesülő központi gondolat köré szerveződik azzal a céllal, hogy
- betekintést nyújtson a társadalom számára meghatározó, a célzott kutatások számára megalapozó tudományos eredmények megszületésének folyamatába,
- széles körben eszmecserét kezdeményezzen a tudomány céljairól és sikereiről, tudatosítva ezek jelentőségét és érvényesülését a társadalom és a gazdaság működésében,
- nyilvánosságot teremtsen a kiemelkedő magyar tudósok és a hazai műhelyek eredményes munkájának,
- bevonja az érdeklődők szűkebb és tágabb körét a tudományos gondolkodásba, a tudós hivatás, a kutatás módszereinek megismerésébe; a tudomány kultúrájába,
- példává avassa a sikeres kutatói, tudományos életpályát,
- tudatosítsa és hangsúlyozza a magyar tudomány nemzetközi eredményességét és elismertségét.
A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen a tartalomban részletezett tudományos események kerülnek megrendezésre.
Szeretettel várjuk minden rendezvényünkön.
Dvorszki László
intézményi fejezetszerkesztő